Winners 2018

The fourth edition of THE BEATZ AWARDS 'THE QUADRANT'

Afro Pop Producer Of The Year

Winner: SpellzMa Lo by Tiwa Savage & Wizkid

Nominees:

Killertunes – Fake Love by Duncan Mighty ft Wizkid

Mystro – Immediately by Mystro ft Wizkid

Speroach Beatz – Amaka by 2Baba F=ft Peruzi

Fresh Vdm – Fia by Davido

Kealz Beat – Ebeano by Mr. P

Teeymix – Bobo by Mayorkun ft Davido

Dj Coublon – Oh My Gosh by Yemi Alade

 

Afro R&B Producer of The Year

Winner: Leriq – Will You Be Mine by Leriq Ft Wande Cole

Nominees:

Lorrd Sky – Nkenjikeke by Rudeboy

Kel P – Yapa y bCeeza Milli

Young Wills – Champagne and Flowers by Praiz

Fresh Vdm – Mata by Peruzzi

Afro Hip-Hop Producer Of the Year

WINNER: Demsa La Fete by Falz 

Nominees:

Quebeat – Ponmile by Reminics
Cliff Egde – Gbayi by Cdq Ft Kizz Daniel
P Banks & Young John – Science Student
Young John – Warri by Efe Ft Olaimde

 

Afro Highlife Producer Of the Year

Winner: Killertunes Yeba by Kizz Daniel

Nominees:

Seyikeyz – Aimasiko by Simi
Don Jazzy – My Dear by Dj Big N ft Don Jazzy
Fresh Vdm – Flora My Flawa
Sizzle Pro – Fall On Them by Aramide ft Timaya
Skelly – Stainless by Zoro Ft Simi

Afro Rock Producer Of the Year

Winner: Johnny DrilleAwa Love by Johnny Drille

Nominees:

Clay – The One By Clay ft Johnny Drille
Folabi Nuel – My Heart by Folabi Nuel
Zainab Sule – I Believe In Love by Zainab

Afro Soul Producer Of the Year

Winner: Johnny DrilleHalleluya by Johnny Drille Ft Simi

Nominees:

Seyikeyz – Ire by Adekunle Gold
Oscar – Remind Me by Simi
Sizzle Pro – Jowo by Aramide

Afro Dancehall Producer of the Year

Winner: Micon BeatzAh Blem Blem by Timaya

Nominees:

Rudeboy – Fire Fire by Rude Boy
Tekno – Jogodo by Tekno
Chopstix – Gba by Barna Boy
Vtekawesome – Bum Bum by Yemi Alade
Praiz – Show Me Love by Praiz

Afro Gospel Producer of the Year

Winner: SMJNara by Tim Godfrey ft Travis Greene

Nominees:
Mr. Tee – Onye Eze by Steph Kerri
Frank Edwards – Miracle Rain
Folabi Nuel – Yahweh by Folabi Nuel
Sammie Okposo – Marvelous Thing
Nosa – Most High by Nosa ft Nathaniel Bassey

Producer of the Year

Winner: KillertunesBaba by Dj Spinall ft Kizz Daniel

Nominees:
Fresh Vdm – Fia by Davido
Spellz – Lova Lova by Tiwa Savage
Seyikeyz – Ire by Adekunle Gold
Johnny Drille – Halleluya by Johnny Drille ft Simi

Mixing & Mastering Engineer of the Year

Winner: SimiRemind Me by Simi

Nominees:

G-Plus Chang – Rendezvous: A Playlist by Mi Abaga
Swaps/Swapsonthemix – Pull Up
Stg – Soco by Wizkid
Olaitan Dada – Bum Bum by Yemi Alade
Mixxmonsta – Assurance

Music Video Director of the Year

Winner: Unlimited LAScience Student by Olamide

Nominees:
Meji Alabi – Assurance by Davido
Aje Films – Ire by Adekunle Gold
Clarence Peters – Flora My Flawa by Davido
Director Q – Baba By DJ Spinall ft Kizz Daniel
Mex – Halleluya by Johnny Drille ft Simi

Choreographer of the Year

Winner: Don FlexEbeano by Mr. P 

Nominees:
Kaffy – Science Student by Olamide
GGB Dance Crew – Askamaya by Teni
Pinky Debbie -Baby Favour by Lil Kesh

Song Writer of the Year

Winner: Adekunle GoldIre

Nominees:

Davido – Assurance
Simi – Remind Me
Peruzzi – Mata
Johnny Drille – Awa Love

New Discovery Producer of the Year

Winner: NorthboiSoco by Wizkid ft Terri, Spotless, Ceezamilli

Nominees:

Dunnie – Pempe
Fresh Vdm – Fia
Speroach Beatzz – Assurance
Micon Beatz – Ah Blem Blem by Timaya
Lord Sky – Nkenjikeke by Rudeboy
Phantom – Ye by Burna Boy

Male DJ of the Year

Winner: DJ Spinall

Nominees:

DJ Kaywise
DJ Big N
DJ Neptune
DJ Consequence

Female DJ of the Year

Winner: DJ Cuppy

Nominees:

DJ Lambo
DJ Nana
DJ Switch
DJ Moonlait

 

Entertainment TV station Award (Terrestrial) of the Year

Winner: Silverbird Television

Nominees:

Television Continental
African Independent Television
Channels Television
Lagos Television
Galaxy TV

Entertainment TV station Award (Cable) of the Year

Winner: Soundcity Tv

Nominees:
Nigezie Tv
Hip TV
MTV Base
Planet TV
Afro Music
Music Africa

Radio Station of the Year

Winner: Soundcity FM

Nominees:
Urban FM
Cool Fm
Rhythm FM
The Beat FM

OAP of the Year

Winner: Do2Tun – Cool FM

Nominees:

Gbemi.O – The Beat FM
Moet Abebe – Soundcity FM
Big Tak – Urban FM
Toke Makinwa – Rhythm FM

 

Artist Manager of the Year

Winner: Asa AsikaDavido

Nominees:
Taiye Aliu – Yemi Alade
Ubi Franklin – Tekno
Alex – Olamide
Osagie – Timaya
Emem Ema – Mr. P

Record Label of the Year

Winner: DMW

Nominees:
X3M Music
Baseline Music
Mavin Records
Starboy Entertainment
YBNL

Blog of the Year

Winner: BellaNaija

Nominees:
Linda Ikeji
360Nobs
Olorisupergal
Stella Dimokokorkus

Online Music Platform Of the Year

Winner: 9Ja Flaver

Nominees:

360 Nobs
Tooxclusive
Jaguda
Notjustok
Naijaloaded